Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz

 

  

 

 

Karot kelimesi İngilizce, de HAVUÇ (carrot)  kelimesine karşılık gelmektedir.

 

Havucun prizmatik şeklinden dolayı bu isim anılmakktadır.

 

Karot ile ilgili çalışmalar  ilk olarak  Almanlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Almanlar betondan numune almak  için  araştırmalar sonucunda, şimdilerde karot makineleri olarak adlandırdığımız  makineyi  icat etmişlerdir.

 

Hiçbir şekilde  darbe vermeden, demir donatılı ve donatısız  zeminde, 45º- 90º lık açılarla , Q20 çap  Q700 çap arası, 600 cm derinliğe kadar delim yapılabilmektedir.

 

Sonuç itibariyle karot kelimesi denince, akla ilk gelen sözlük anlamı beton delme, beton kesme makineleri ve uygulamaları akla gelmektedir.

 

Karot kelimesi İngilizce’de havuç kelimesine karşılık gelmektedir.

 

Kavram olarak Core Drill olarak adlandırılır.

 

İlk karot alma makinesi 1864’de İsviçre’li bir mühendis tarafından yapılırken, bugünkü sondaj makinelerinin çalışma prensibini ortaya koyan, ilk karot alma makinesi İsveç’li maden mühendisi Craelius tarafından 1885 yılında yapılmıştır. Bu makine ile, betonu silindir şeklinde delerek, silindir içerisinde kalan ve havuca benzeyen betonu çıkartmayı başarmışlardır.

 

Havuca benzemiş olmasından dolayı, havuç anlamına gelen, KAROT kelimesi ile adlandırılmıştır. Böylece, betonu silindir şeklinde delme işine KAROT, bu işi karot makineleri ile yapanlara da KAROTÇU ismi verilmiştir.

 

Silindir şeklinde betonun delinmesi, beraberinde beton binalarda ihtiyaç duyulan ve gibi işlerinde yapılmasına olanak sağlamıştır.

 

* Hiç bir deliği hesap etmeden yapılan inşaatlarda en çok kullanılan yöntemdir.

 

* Beton testi yapılması için yapılan uygulamadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


İstanbul Beton Delme

İstanbul Beton Kesme

İstanbul Karot

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014